EM 2010 (SWE)

ARENLIND SPORTS STATISTICS

Table Hockey, Ice Hockey, Football, Tennis, Floorball, Bandy

Contact: martin.arenlind@veberod.com

European Championships 2010 in Överum

Men
Women
Junior
Veteran
Mens Team
Womens Team
Juniors Team
Veterans Team
TournamentId: 11017
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010
2010-06-14
Vastervik
Qualification Groups
1 Peter Ostlund SWE 19 15 2 2 58 - 32 26 32
2 Ahti Lampi FIN 19 14 3 2 87 - 41 46 31
3 Andrey Voskoboynikov RUS 19 11 3 5 76 - 50 26 25
4 Antonin Suryn CZE 19 10 4 5 70 - 56 14 24
5 Dmitriy Sapozhnikov RUS 19 10 3 6 70 - 48 22 23
6 Marcus Andersson SWE 19 8 6 5 68 - 50 18 22
7 Jimmy Mardell SWE 19 10 2 7 61 - 56 5 22
8 Herman Steen SWE 19 9 4 6 62 - 49 13 22
9 Edgars Saulitis LAT 19 7 6 6 54 - 47 7 20
10 Alexandr Kosyrev RUS 19 7 6 6 64 - 51 13 20
11 Artjoms Zaharovs LAT 19 9 2 8 53 - 56 -3 20
12 Santtu Sainio FIN 19 8 3 8 63 - 64 -1 19
13 Vaclav Pikl CZE 19 8 2 9 64 - 54 10 18
14 Jarle Eide NOR 19 7 4 8 50 - 58 -8 18
15 Frode Hagerup NOR 19 7 3 9 54 - 64 -10 17
16 Tim Roivas FIN 19 7 2 10 63 - 82 -19 16
17 Sandis Kalnins LAT 19 4 4 11 43 - 52 -9 12
18 Anette Engel DEN 19 5 1 13 39 - 67 -28 11
19 Berthram Jellesen DEN 19 3 0 16 37 - 85 -48 6
20 Mykola Krokhmal UKR 19 1 0 18 38 - 112 -74 2
 
1 Hans Osterman SWE 19 15 3 1 78 - 29 49 33
2 Ivan Zaharov RUS 19 15 3 1 88 - 45 43 33
3 Dmitriy Petrov RUS 19 10 7 2 79 - 42 37 27
4 Matiss Saulitis LAT 19 12 3 4 67 - 42 25 27
5 Jevgenijs Zaharovs LAT 19 12 0 7 75 - 47 28 24
6 Janne Ollila FIN 19 11 2 6 61 - 44 17 24
7 Mykhaylo Spivakovskyy UKR 19 10 3 6 53 - 58 -5 23
8 Kent Nyman SWE 19 9 2 8 54 - 46 8 20
9 Oyvind Hansen NOR 19 8 3 8 49 - 50 -1 19
10 Juho Rautio FIN 19 6 6 7 58 - 58 0 18
11 David Smid CZE 19 6 5 8 60 - 60 0 17
12 Espen Moe NOR 19 7 3 9 44 - 56 -12 17
13 Henric Andersson SWE 19 7 2 10 57 - 62 -5 16
14 Dmitriy Koshman RUS 19 6 4 9 54 - 65 -11 16
15 Filip Hamacek CZE 19 6 3 10 52 - 77 -25 15
16 Timo Toivonen FIN 19 6 2 11 56 - 68 -12 14
17 Aleksandrs Zernovojs LAT 19 5 3 11 54 - 75 -21 13
18 Miroslav Cernoch CZE 19 4 2 13 38 - 67 -29 10
19 Nico Lyksholm DEN 19 3 3 13 36 - 86 -50 9
20 Bjorn Hagerup Roken NOR 19 1 3 15 36 - 72 -36 5
 
1 Alexander Miloradov RUS 20 14 3 3 90 - 48 42 31
2 Rickard Sjostedt SWE 20 12 6 2 65 - 36 29 30
3 Alexey Zaharov RUS 20 13 3 4 64 - 33 31 29
4 Maria Yalbacheva RUS 20 13 3 4 71 - 54 17 29
5 Michal Zunka CZE 20 12 3 5 74 - 49 25 27
6 Petter Bengtsson SWE 20 10 6 4 58 - 30 28 26
7 Bjarne Axelsen DEN 20 11 2 7 58 - 47 11 24
8 Raivis Pukinskis LAT 20 10 4 6 75 - 52 23 24
9 Janne Kokko FIN 20 9 4 7 54 - 49 5 22
10 David Freseus SWE 20 9 4 7 51 - 49 2 22
11 Karlis Balodis LAT 20 7 7 6 75 - 62 13 21
12 Lars-Erik Svensson SWE 20 9 3 8 59 - 48 11 21
13 Otto Pesala FIN 20 9 3 8 54 - 54 0 21
14 Jorn Moldvar NOR 20 9 2 9 50 - 57 -7 20
15 Viktor Levdansky UKR 20 6 7 7 37 - 47 -10 19
16 Ismo Lahtinen FIN 20 9 1 10 47 - 54 -7 19
17 Daniel Matysek CZE 20 5 5 10 46 - 64 -18 15
18 Hans-Oyvind Sagen NOR 20 3 4 13 36 - 57 -21 10
19 Roberts Kupcs LAT 20 3 2 15 48 - 83 -35 8
20 Peter Madsen DEN 20 0 1 19 36 - 93 -57 1
21 Beat Wildi SUI 20 0 1 19 22 - 104 -82 1
 
1 Yanis Galuzo RUS 20 15 4 1 88 - 44 44 34
2 Fredrik Johansson SWE 20 13 4 3 64 - 44 20 30
3 Atis Silis LAT 20 13 2 5 78 - 48 30 28
4 Anton Kiselyov RUS 20 12 3 5 62 - 53 9 27
5 Finn Finnstedt SWE 20 11 4 5 62 - 45 17 26
6 Alexey Titov RUS 20 11 4 5 61 - 35 26 26
7 Yevgen Levdansky UKR 20 11 2 7 56 - 37 19 24
8 Patrik Petr CZE 20 10 3 7 66 - 68 -2 23
9 Alexey Shikerin RUS 20 10 2 8 70 - 58 12 22
10 Mika Myllykangas FIN 20 9 4 7 62 - 49 13 22
11 Jimmy Eklund SWE 20 9 3 8 50 - 49 1 21
12 Janis Kalnevics LAT 20 8 3 9 42 - 48 -6 19
13 Stian Ostrem NOR 20 7 4 9 49 - 59 -10 18
14 Jari Sahlgren FIN 20 7 4 9 56 - 54 2 18
15 David Brdicek CZE 20 7 2 11 41 - 58 -17 16
16 Janis Karlovskis LAT 20 5 3 12 38 - 72 -34 13
17 Anders Dodensig DEN 20 5 3 12 56 - 73 -17 13
18 Krystof Lebl CZE 20 5 3 12 45 - 59 -14 13
19 Andreas Roren NOR 20 4 3 13 47 - 65 -18 11
20 Jerry Wikstrom SWE 20 5 1 14 50 - 73 -23 11
21 Geir Hjemas NOR 20 2 1 17 38 - 90 -52 5
 
Semifinal Groups  
1 Ivan Zaharov RUS 29 22 4 3 134 - 68 66 48
2 Ahti Lampi FIN 29 20 5 4 116 - 66 50 45
3 Hans Osterman SWE 29 18 7 4 101 - 56 45 43
4 Andrey Voskoboynikov RUS 29 19 3 7 102 - 65 37 41
5 Peter Ostlund SWE 29 17 5 7 90 - 66 24 39
6 Janne Ollila FIN 29 16 5 8 100 - 76 24 37
7 Edgars Saulitis LAT 29 14 8 7 87 - 73 14 36
8 Dmitriy Sapozhnikov RUS 29 14 6 9 94 - 74 20 34
9 Jevgenijs Zaharovs LAT 29 16 0 13 91 - 79 12 32
10 Dmitriy Petrov RUS 29 11 9 9 104 - 87 17 31
11 Marcus Andersson SWE 29 12 6 11 97 - 87 10 30
12 Matiss Saulitis LAT 29 12 6 11 85 - 82 3 30
13 Kent Nyman SWE 29 13 2 14 80 - 77 3 28
14 Jimmy Mardell SWE 29 12 4 13 92 - 103 -11 28
15 Antonin Suryn CZE 29 10 7 12 82 - 89 -7 27
16 Herman Steen SWE 29 10 7 12 71 - 70 1 27
17 Alexandr Kosyrev RUS 29 9 8 12 97 - 96 1 26
18 Mykhaylo Spivakovskyy UKR 29 10 6 13 68 - 101 -33 26
19 Juho Rautio FIN 29 10 6 13 88 - 85 3 26
20 Artjoms Zaharovs LAT 29 11 4 14 77 - 101 -24 26
21 Oyvind Hansen NOR 29 11 3 15 71 - 79 -8 25
22 David Smid CZE 29 9 6 14 88 - 103 -15 24
23 Frode Hagerup NOR 29 9 5 15 71 - 92 -21 23
24 Henric Andersson SWE 29 9 4 16 74 - 101 -27 22
25 Santtu Sainio FIN 29 8 6 15 77 - 96 -19 22
26 Dmitriy Koshman RUS 29 7 8 14 73 - 95 -22 22
27 Jarle Eide NOR 29 7 7 15 71 - 97 -26 21
28 Espen Moe NOR 29 7 6 16 68 - 92 -24 20
29 Vaclav Pikl CZE 29 7 4 18 75 - 105 -30 18
30 Filip Hamacek CZE 29 4 5 20 55 - 118 -63 13
1 Rickard Sjostedt SWE 29 15 9 5 77 - 60 17 39
2 Atis Silis LAT 29 16 6 7 111 - 73 38 38
3 Yevgen Levdansky UKR 29 16 6 7 81 - 56 25 38
4 Alexey Zaharov RUS 29 16 5 8 95 - 63 32 37
5 Raivis Pukinskis LAT 29 15 5 9 110 - 75 35 35
6 Alexander Miloradov RUS 29 14 7 8 109 - 96 13 35
7 Yanis Galuzo RUS 29 15 5 9 99 - 88 11 35
8 Fredrik Johansson SWE 29 15 5 9 75 - 71 4 35
9 Petter Bengtsson SWE 29 12 9 8 81 - 56 25 33
10 Maria Yalbacheva RUS 29 14 5 10 95 - 88 7 33
11 Anton Kiselyov RUS 29 13 6 10 91 - 79 12 32
12 Bjarne Axelsen DEN 29 14 4 11 87 - 78 9 32
13 Alexey Titov RUS 29 12 8 9 76 - 61 15 32
14 Mika Myllykangas FIN 29 12 7 10 75 - 71 4 31
15 Janis Kalnevics LAT 29 12 7 10 67 - 63 4 31
16 David Freseus SWE 29 13 4 12 79 - 77 2 30
17 Patrik Petr CZE 29 14 2 13 94 - 108 -14 30
18 Finn Finnstedt SWE 29 12 5 12 76 - 75 1 29
19 Alexey Shikerin RUS 29 12 5 12 80 - 86 -6 29
20 Karlis Balodis LAT 29 9 9 11 93 - 88 5 27
21 Michal Zunka CZE 29 11 5 13 86 - 96 -10 27
22 Janne Kokko FIN 29 10 6 13 74 - 77 -3 26
23 Lars-Erik Svensson SWE 29 9 6 14 67 - 74 -7 24
24 Otto Pesala FIN 29 10 4 15 69 - 89 -20 24
25 David Brdicek CZE 29 10 3 16 63 - 82 -19 23
26 Jimmy Eklund SWE 29 9 4 16 62 - 82 -20 22
27 Jari Sahlgren FIN 29 9 3 17 80 - 107 -27 21
28 Jorn Moldvar NOR 29 6 5 18 58 - 97 -39 17
29 Viktor Levdansky UKR 29 3 7 19 40 - 81 -41 13
30 Stian Ostrem NOR 29 4 4 21 59 - 112 -53 12
Final Groups
1 Alexey Zaharov RUS 20 14 4 2 81 - 46 35 32
2 Hans Osterman SWE 20 13 4 3 63 - 33 30 30
3 Ivan Zaharov RUS 20 12 3 5 78 - 48 30 27
4 Atis Silis LAT 20 12 3 5 64 - 39 25 27
5 Jevgenijs Zaharovs LAT 20 12 3 5 69 - 48 21 27
6 Edgars Saulitis LAT 20 9 6 5 62 - 50 12 24
7 Alexandr Kosyrev RUS 20 10 4 6 68 - 68 0 24
8 Bjarne Axelsen DEN 20 8 6 6 47 - 49 -2 22
9 David Freseus SWE 20 9 3 8 60 - 53 7 21
10 Finn Finnstedt SWE 20 8 4 8 61 - 70 -9 20
11 Peter Ostlund SWE 20 8 4 8 64 - 53 11 20
12 Fredrik Johansson SWE 20 6 8 6 50 - 52 -2 20
13 Alexander Miloradov RUS 20 8 3 9 68 - 57 11 19
14 Mika Myllykangas FIN 20 8 1 11 52 - 51 1 17
15 Marcus Andersson SWE 20 6 4 10 42 - 65 -23 16
16 Karlis Balodis LAT 20 6 3 11 51 - 68 -17 15
17 Antonin Suryn CZE 20 6 3 11 42 - 73 -31 15
18 Maria Yalbacheva RUS 20 6 2 12 44 - 72 -28 14
19 Juho Rautio FIN 20 6 0 14 54 - 75 -21 12
20 Kent Nyman SWE 20 4 2 14 40 - 66 -26 10
21 Oyvind Hansen NOR 20 4 0 16 41 - 65 -24 8
1 Ahti Lampi FIN 20 16 2 2 77 - 35 42 34
2 Yevgen Levdansky UKR 20 11 6 3 69 - 45 24 28
3 Andrey Voskoboynikov RUS 20 11 5 4 52 - 40 12 27
4 Alexey Titov RUS 20 11 4 5 47 - 38 9 26
5 Anton Kiselyov RUS 20 10 5 5 57 - 38 19 25
6 Dmitriy Petrov RUS 20 12 0 8 64 - 59 5 24
7 Yanis Galuzo RUS 20 9 5 6 52 - 39 13 23
8 Matiss Saulitis LAT 20 9 4 7 61 - 52 9 22
9 Dmitriy Sapozhnikov RUS 20 8 5 7 55 - 52 3 21
10 Raivis Pukinskis LAT 20 8 5 7 64 - 50 14 21
11 Rickard Sjostedt SWE 20 8 5 7 46 - 42 4 21
12 Janne Ollila FIN 20 7 7 6 37 - 37 0 21
13 Janis Kalnevics LAT 20 7 6 7 48 - 49 -1 20
14 Petter Bengtsson SWE 20 8 3 9 53 - 42 11 19
15 Herman Steen SWE 20 6 6 8 49 - 58 -9 18
16 Alexey Shikerin RUS 20 4 7 9 42 - 64 -22 15
17 Artjoms Zaharovs LAT 20 5 4 11 44 - 61 -17 14
18 Michal Zunka CZE 20 6 1 13 41 - 65 -24 13
19 Mykhaylo Spivakovskyy UKR 20 5 3 12 44 - 52 -8 13
20 Jimmy Mardell SWE 20 4 1 15 37 - 80 -43 9
21 Patrik Petr CZE 20 2 2 16 33 - 74 -41 6
B-Group
1 Jarle Eide NOR 13 10 1 2 47 - 31 16 21
2 David Smid CZE 13 9 0 4 51 - 25 26 18
3 Stian Ostrem NOR 13 8 1 4 38 - 34 4 17
4 David Brdicek CZE 13 7 2 4 29 - 29 0 16
5 Lars-Erik Svensson SWE 13 7 1 5 44 - 34 10 15
6 Viktor Levdansky UKR 13 5 4 4 38 - 40 -2 14
7 Vaclav Pikl CZE 13 6 1 6 46 - 39 7 13
8 Jari Sahlgren FIN 13 5 3 5 32 - 34 -2 13
9 Filip Hamacek CZE 13 5 1 7 33 - 41 -8 11
10 Espen Moe NOR 13 4 3 6 28 - 39 -11 11
11 Frode Hagerup NOR 13 3 4 6 38 - 45 -7 10
12 Otto Pesala FIN 13 4 2 7 31 - 36 -5 10
13 Santtu Sainio FIN 13 2 3 8 25 - 36 -11 7
14 Jorn Moldvar NOR 13 2 2 9 25 - 42 -17 6
15 Janne Kokko FIN wo
16 Henric Andersson SWE wo
17 Jimmy Eklund SWE wo
18 Dmitriy Koshman RUS wo
C-Group
1 Sandis Kalnins LAT 20 14 3 3 69 - 33 36 31
2 Krystof Lebl CZE 20 14 2 4 71 - 39 32 30
3 Timo Toivonen FIN 20 11 5 4 71 - 46 25 27
4 Daniel Matysek CZE 20 12 3 5 69 - 48 21 27
5 Bjorn Hagerup Roken NOR 20 12 2 6 65 - 42 23 26
6 Hans-Oyvind Sagen NOR 20 9 6 5 37 - 42 -5 24
7 Andreas Roren NOR 20 11 2 7 67 - 46 21 24
8 Tim Roivas FIN 20 9 4 7 69 - 53 16 22
9 Jerry Wikstrom SWE 20 10 2 8 69 - 54 15 22
10 Janis Karlovskis LAT 20 9 4 7 62 - 58 4 22
11 Anders Dodensig DEN 20 8 4 8 65 - 61 4 20
12 Miroslav Cernoch CZE 20 7 5 8 46 - 41 5 19
13 Ismo Lahtinen FIN 20 8 3 9 51 - 55 -4 19
14 Mykola Krokhmal UKR 20 8 2 10 64 - 76 -12 18
15 Aleksandrs Zernovojs LAT 20 8 1 11 42 - 63 -21 17
16 Roberts Kupcs LAT 20 7 2 11 50 - 57 -7 16
17 Peter Madsen DEN 20 6 3 11 39 - 54 -15 15
18 Anette Engel DEN 20 7 1 12 47 - 60 -13 15
19 Nico Lyksholm DEN 20 4 4 12 44 - 75 -31 12
20 Berthram Jellesen DEN 20 4 1 15 38 - 82 -44 9
21 Beat Wildi SUI 20 1 3 16 33 - 83 -50 5
22 Geir Hjemas NOR wo
Playoff
Round of 16
Alexey Zaharov RUS 6 2 3 2 4s 2 3 4
Matiss Saulitis LAT 4 3 2 3 3 3 1 3
Alexey Titov RUS 3 6 3s 3 4
Jevgenijs Zaharovs LAT 2 1 2 2 0
Yevgen Levdansky UKR 4 5 3 2 4
Alexandr Kosyrev RUS 1 1 1 0 0
Ivan Zaharov RUS 6 7 5 3 4
Dmitriy Petrov RUS 2 2 2 1 0
Ahti Lampi FIN 3 4s 2 6 4
Bjarne Axelsen DEN 2 3 1 1 0
Atis Silis LAT 4 2s 2 2 2 3 2 4
Anton Kiselyov RUS 3 1 3 3s 4 0 0 3
Hans Osterman SWE 2 2 6 1 2 4
Yanis Galuzo RUS 1 1 0 3 1 1
Andrey Voskoboynikov RUS 6 2 3 2 3s 4
Edgars Saulitis LAT 2 3s 0 1 2 1
Quarterfinals
Alexey Zaharov RUS 7 1 1 2 4 3 1 4
Alexey Titov RUS 2 2s 2 3s 0 2 0 3
Yevgen Levdansky UKR 4 1 3 3 3 1
Ivan Zaharov RUS 2 2s 5 5 4 4
Ahti Lampi FIN 3 2 3 2 3s 4
Atis Silis LAT 4s 1 1 1 2 1
Hans Osterman SWE 2 3 0 4s 2 7 4
Andrey Voskoboynikov RUS 1 2 2 3 5 1 2
Semifinals
Alexey Zaharov RUS 5 0 5 5 6 4
Ivan Zaharov RUS 4 3 1 4 2 1
Ahti Lampi FIN 1 2 3 3 3 4 4
Hans Osterman SWE 2 1 0 6 1 2 2
Final
Alexey Zaharov RUS 1 3 0 1 0
Ahti Lampi FIN 2 4 1 3 4
Bronze Match
Hans Osterman SWE 4 2 3 1 2 3 4
Ivan Zaharov RUS 2 3 1 4 1 2 2
C-Playoff
Quarterfinals
Sandis Kalnins LAT 4 0 1 0
Tim Roivas FIN 5s 4 5 3
Daniel Matysek CZE 4 4s 4 3
Bjorn Hagerup Roken NOR 2 3 2 0
Krystof Lebl CZE 3 3 1 2 2 3
Andreas Roren NOR 5 2 0 3s 0 2
Timo Toivonen FIN 3s 2 3 1 2s 3
Hans-Oyvind Sagen NOR 2 0 4s 5 1 2
Semifinals
Tim Roivas FIN 2 3 1 0
Daniel Matysek CZE 5 4 2 3
Krystof Lebl CZE 0 7 1 2 1
Timo Toivonen FIN 5 0 2 5 3
Final
Daniel Matysek CZE 2 3 2s 2 3
Timo Toivonen FIN 3 2 1 0 1
TournamentId: 11020
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 WOMEN
2010-06-11
Vastervik
Qualification Groups
1 Anne Grethe Gangsoy NOR 7 5 2 0 21 - 10 11 12
2 Maria Yalbacheva RUS 7 4 2 1 28 - 17 11 10
3 Baiba Dace Ozolina LAT 7 4 1 2 21 - 13 8 9
4 Elena Nikitina RUS 7 3 2 2 18 - 12 6 8
5 Viktoria Laricheva RUS 7 3 1 3 18 - 18 0 7
6 Caroline Eriksson SWE 7 2 2 3 17 - 21 -4 6
7 Darta Ozolina LAT 7 1 1 5 7 - 24 -17 3
8 Tarja Lindberg FIN 7 0 1 6 4 - 19 -15 1
1 Netta Jousi FIN 6 5 0 1 27 - 11 16 10
2 Maria Miloradova RUS 6 4 1 1 22 - 18 4 9
3 Anette Engel DEN 6 4 0 2 22 - 13 9 8
4 Sissie Wikstrom SWE 6 3 1 2 20 - 21 -1 7
5 Ilze Zuce-Tenca LAT 6 2 0 4 21 - 20 1 4
6 Elina Gala LAT 6 2 0 4 12 - 16 -4 4
7 Lanita Gutieva RUS 6 0 0 6 8 - 33 -25 0
B-Group
1 Ilze Zuce-Tenca LAT 5 5 0 0 18 - 5 13 10
2 Viktoria Laricheva RUS 5 4 0 1 15 - 7 8 8
3 Darta Ozolina LAT 5 2 1 2 10 - 11 -1 5
4 Caroline Eriksson SWE 5 1 1 3 9 - 8 1 3
5 Elina Gala LAT 5 1 0 4 10 - 19 -9 2
6 Lanita Gutieva RUS 5 1 0 4 3 - 15 -12 2
7 Tarja Lindberg FIN wo
Playoff
Quarterfinals
Anne Grethe Gangsoy NOR 6 1 5s 2 2s 6 4
Sissie Wikstrom SWE 3 5 4 5 1 0 2
Maria Miloradova RUS 3 3 3 4s 6 4
Baiba Dace Ozolina LAT 2 2 4 3 1 1
Netta Jousi FIN 2 3 3 1 1 1
Elena Nikitina RUS 3 4 4s 2s 0 4
Maria Yalbacheva RUS 4s 4 3 6 4
Anette Engel DEN 3 1 0 3 0
Semifinals
Anne Grethe Gangsoy NOR 3 1 2 2 4 1
Maria Miloradova RUS 2 3 6 3s 8 4
Elena Nikitina RUS 0 3 2 2 0 1
Maria Yalbacheva RUS 5 6 1 3 1 4
Final
Maria Miloradova RUS 6 2 2 4 1 1 2
Maria Yalbacheva RUS 5 4 4 1 5 5 4
Bronze Match
Anne Grethe Gangsoy NOR 3 1 2 3 0
Elena Nikitina RUS 7 2s 3s 4s 4
TournamentId: 11018
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 JUNIORS
2010-06-11
Vastervik
Qualification Groups
1 Dmitriy Koshman RUS 11 9 1 1 54 - 18 36 19
2 Yevgen Levdansky UKR 11 9 0 2 54 - 17 37 18
3 Alexey Shikerin RUS 11 9 0 2 45 - 19 26 18
4 Artjoms Zaharovs LAT 11 7 2 2 40 - 17 23 16
5 Janis Karlovskis LAT 11 7 0 4 41 - 20 21 14
6 Anders Dodensig DEN 11 5 1 5 39 - 39 0 11
7 Petrus Miettinen FIN 11 4 3 4 35 - 35 0 11
8 Patrik Petr CZE 11 4 1 6 31 - 29 2 9
9 Lari Metsala FIN 11 2 5 4 27 - 29 -2 9
10 Michal Bostik CZE 11 2 1 8 28 - 54 -26 5
11 Emil Mikaelsson SWE 11 1 0 10 21 - 62 -41 2
12 Jesper Starkenberg SWE 11 0 0 11 10 - 86 -76 0
1 Maria Yalbacheva RUS 12 11 1 0 54 - 19 35 23
2 Pavel Gorodnitskiy RUS 12 9 3 0 51 - 16 35 21
3 Matiss Saulitis LAT 12 9 2 1 49 - 19 30 20
4 Roberts Kupcs LAT 12 8 1 3 57 - 32 25 17
5 Radim Nevrlik CZE 12 7 1 4 41 - 29 12 15
6 Filip Hamacek CZE 12 6 2 4 45 - 31 14 14
7 Teemu Koskela FIN 12 6 1 5 32 - 22 10 13
8 Tim Roivas FIN 12 5 1 6 44 - 33 11 11
9 Nico Lyksholm DEN 12 4 0 8 34 - 40 -6 8
10 Berthram Jellesen DEN 12 3 0 9 17 - 35 -18 6
11 Sebastian Jonsson SWE 12 2 0 10 19 - 53 -34 4
12 Fabian Ljungberg SWE 12 2 0 10 11 - 58 -47 4
13 Kenneth Wikstrom SWE 12 0 0 12 10 - 77 -67 0
B-Group
1 Lari Metsala FIN 8 7 1 0 40 - 15 25 15
2 Michal Bostik CZE 8 6 1 1 34 - 15 19 13
3 Sebastian Jonsson SWE 8 5 1 2 31 - 17 14 11
4 Berthram Jellesen DEN 8 4 1 3 25 - 21 4 9
5 Nico Lyksholm DEN 8 4 0 4 25 - 23 2 8
6 Jesper Starkenberg SWE 8 3 0 5 17 - 40 -23 6
7 Kenneth Wikstrom SWE 8 2 0 6 12 - 28 -16 4
8 Emil Mikaelsson SWE 8 2 0 6 23 - 25 -2 4
9 Fabian Ljungberg SWE 8 1 0 7 9 - 32 -23 2
Playoff
Quarterfinals
Dmitriy Koshman RUS 3 3 5 5 4
Roberts Kupcs LAT 0 0 1 0 0
Pavel Gorodnitskiy RUS 1 2 1 1 3 1
Alexey Shikerin RUS 3 0 2s 2 6 4
Maria Yalbacheva RUS 3s 1 6 2 1 2 4s 4
Artjoms Zaharovs LAT 2 4 2 3s 2 0 3 3
Yevgen Levdansky UKR 4 3 1 1 1 1 2
Matiss Saulitis LAT 0 2 6 3 2 2s 4
Semifinals
Dmitriy Koshman RUS 2s 3 2 2 3 4
Alexey Shikerin RUS 1 1 1 5 1 1
Maria Yalbacheva RUS 3 0 2 1 1 0 2
Matiss Saulitis LAT 2 3 1 2s 4 4 4
Final
Dmitriy Koshman RUS 0 2 2 1 0
Matiss Saulitis LAT 6 3 3s 2 4
Bronze Match
Alexey Shikerin RUS 4s 4 3 4s 3 4
Maria Yalbacheva RUS 3 2 5 3 1 1
B-Playoff
Quarterfinals
Janis Karlovskis LAT 3 2 2 3 1 1
Tim Roivas FIN 2 4 3 6 3 4
Filip Hamacek CZE 2 4 0 0 3 4s 0 3
Petrus Miettinen FIN 3 0 3 4 2 3 2 4
Radim Nevrlik CZE 0 1 1 0 0
Patrik Petr CZE 4 5 7 6 4
Anders Dodensig DEN 2 2 1 2 0
Teemu Koskela FIN 4 4 4 5 4
Semifinals
Tim Roivas FIN 3 3 1 0 4 1 2
Petrus Miettinen FIN 2 4s 4 3 3 5 4
Patrik Petr CZE 3 0 2 2 1 2 3 4
Teemu Koskela FIN 0 4 3 1 2s 1 0 3
Final
Petrus Miettinen FIN 4 1 3 3s 3 4
Patrik Petr CZE 2 3 2 2 0 1
TournamentId: 11019
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 VETERANS
2010-06-11
Vastervik
Final Group
1 Vaclav Pikl CZE 19 14 3 2 67 - 32 35 31
2 Lars-Erik Svensson SWE 19 14 1 4 71 - 35 36 29
3 Dmitriy Petrov RUS 19 11 4 4 78 - 55 23 26
4 Alexandr Zaytsev RUS 19 10 6 3 68 - 47 21 26
5 Viktor Levdansky UKR 19 10 5 4 45 - 32 13 25
6 Vladimir Egorov RUS 19 10 4 5 45 - 32 13 24
7 Janne Kokko FIN 19 10 4 5 69 - 47 22 24
8 Truls Mansson SWE 19 9 4 6 52 - 38 14 22
9 Jari Sahlgren FIN 19 9 4 6 56 - 50 6 22
10 Alexandr Zhulyabin RUS 19 8 4 7 41 - 45 -4 20
11 Zbynek Pilar CZE 19 7 3 9 54 - 53 1 17
12 Tarja Lindberg FIN 19 7 3 9 53 - 62 -9 17
13 Bjorn Ingevaldsson SWE 19 7 3 9 67 - 67 0 17
14 Jerry Wikstrom SWE 19 6 5 8 48 - 47 1 17
15 Hans-Oyvind Sagen NOR 19 6 4 9 38 - 42 -4 16
16 Antonin Suryn CZE 19 5 3 11 46 - 57 -11 13
17 Mykola Krokhmal UKR 19 5 2 12 44 - 65 -21 12
18 Sissie Wikstrom SWE 19 5 1 13 54 - 76 -22 11
19 Janne Roivas FIN 19 4 2 13 50 - 81 -31 10
20 Ivan Halama CZE 19 0 1 18 25 - 108 -83 1
Playoff
Quarterfinals
Vaclav Pikl CZE 1 0 2 1 0
Truls Mansson SWE 2 2 4 2 4
Alexandr Zaytsev RUS 5 3 1 2 0 1 4 4
Viktor Levdansky UKR 0 1 2 1 1 2s 1 3
Lars-Erik Svensson SWE 1 2 3 1 0
Janne Kokko FIN 2 6 4 4 4
Dmitriy Petrov RUS 2 3 2 3 4
Vladimir Egorov RUS 1 1 0 2 0
Semifinals
Truls Mansson SWE 3 3 1 5 2s 0 0 3
Alexandr Zaytsev RUS 4s 0 3 1 1 2 1s 4
Janne Kokko FIN 3s 2 2 1 3s 2 1s 4
Dmitriy Petrov RUS 2 4 5 4 2 1 0 3
Final
Alexandr Zaytsev RUS 1 2 1 6 2 5s 1 3
Janne Kokko FIN 4 0 4 4 3 4 2 4
Bronze Match
Truls Mansson SWE 3 4s 2 3 2 1
Dmitriy Petrov RUS 6 3 4 5 3 4
B-Playoff
Quarterfinals
Jari Sahlgren FIN 5 6 0 6 2 2 4
Antonin Suryn CZE 0 1 4 1 3 0 2
Tarja Lindberg FIN 2 1 0 3 0
Bjorn Ingevaldsson SWE 3 6 6 4s 4
Alexandr Zhulyabin RUS 3s 0 4 3 3 2 4
Hans-Oyvind Sagen NOR 2 6 2 4 1 1 2
Zbynek Pilar CZE 3 0 4 1 1 1
Jerry Wikstrom SWE 4 5 2 5 2 4
Semifinals
Jari Sahlgren FIN 4 3 1 5 4 4 4
Bjorn Ingevaldsson SWE 3 2 2 0 5 3 2
Alexandr Zhulyabin RUS 1 2 2 3 2 1
Jerry Wikstrom SWE 5 3 3s 1 4 4
Final
Jari Sahlgren FIN 2 1 2 3 2 4 4 4
Jerry Wikstrom SWE 3 3 1 1 8 2 3 3
C-Playoff
Semifinals
Mykola Krokhmal UKR 3 5 6s 1 4 4
Ivan Halama CZE 2 4 5 3 2 1
Sissie Wikstrom SWE 5 5 4s 4 4
Janne Roivas FIN 0 3 3 3 0
Final
Mykola Krokhmal UKR 0 0 0 0 w 0
Sissie Wikstrom SWE 5 5 5 5 o 4
TournamentId: 11021
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 TEAMS
2010-06-12
Vastervik
Final Groups
1 Russia RUS 3 3 0 0 46 - 17 29 6
2 Sweden SWE 3 2 0 1 40 - 23 17 4
3 Czech Republic CZE 3 1 0 2 33 - 32 1 2
4 Denmark DEN 3 0 0 3 8 - 55 -47 0
1 Latvia LAT 3 3 0 0 44 - 22 22 6
2 Finland FIN 3 2 0 1 37 - 33 4 4
3 Norway NOR 3 1 0 2 32 - 37 -5 2
4 Ukraine UKR 3 0 0 3 23 - 44 -21 0
Playoff
Quarterfinals
Finland FIN 14
Czech Republic CZE 8
Sweden SWE 12
Norway NOR 8
Semifinals
Russia RUS 12s
Finland FIN 11
Latvia LAT 6
Sweden SWE 13
Final
Russia RUS 10
Sweden SWE 11
Bronze Match
Latvia LAT 11
Finland FIN 9
TournamentId: 12616
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 WOMEN TEAMS
2010-06-12
Vastervik
Final Group
1 Russia RUS 3 2 0 1 13 - 10 3 4
2 Latvia LAT 3 2 0 1 13 - 11 2 4
3 Finland FIN 3 1 1 1 10 - 13 -3 3
4 Sweden SWE 3 0 1 2 10 - 12 -2 1
Playoff
Final
Russia RUS 4
Latvia LAT 3
Bronze Match
Finland FIN 4
Sweden SWE 5
TournamentId: 12615
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 JUNIOR TEAMS
2010-06-12
Vastervik
Final Group
1 Russia RUS 5 5 0 0 31 - 8 23 10
2 Czech Republic CZE 5 3 1 1 28 - 16 12 7
3 Latvia LAT 5 2 1 2 25 - 17 8 5
4 Finland FIN 5 2 0 3 17 - 18 -1 4
5 Denmark DEN 5 2 0 3 19 - 21 -2 4
6 Sweden SWE 5 0 0 5 1 - 41 -40 0
Playoff
Semifinals
Russia RUS 5
Finland FIN 3
Czech Republic CZE 3
Latvia LAT 6
Final
Russia RUS 5
Latvia LAT 4
Bronze Match
Finland FIN 6
Czech Republic CZE 2
TournamentId: 12617
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2010 VETERAN TEAMS
2010-06-12
Vastervik
Final Group
1 Russia RUS 4 3 0 1 17 - 11 6 6
2 Sweden SWE 4 3 0 1 22 - 9 13 6
3 Czech Republic CZE 4 2 0 2 14 - 14 0 4
4 Finland FIN 4 2 0 2 18 - 14 4 4
5 Ukraine UKR 4 0 0 4 5 - 28 -23 0
Playoff
Semifinals
Russia RUS 7
Finland FIN 3
Sweden SWE 3
Czech Republic CZE 5
Final
Russia RUS 6
Czech Republic CZE 2
Bronze Match
Sweden SWE 6
Finland FIN 2